Seasonal Foods

Friday, June 3, 2011

About the pricing

I know, you probably think I've gone nuts, or off the deep end about my guestimating the costs for my dinner. I have to tell you, the amount of math I've done just to tell you how much I paid for a teaspoon of garlic powder...you'd be shocked! I actually had to find a website that could give me changes of measurement from teaspoons to grams, just so that I could find out how many grams of garlic powder goes into a half teaspoon, then figure out how much I paid per gram in the container I got. That would be how I got to the amount listed, instead of the previous posts where I just told you what I paid for the bottle.
Believe me, the amount of work and effort to get to the process was long a tedious, but I felt that if I was giving you how much it costs per meal, I had better go off of the assumption that everyone has basic staples. I also have to assume that you paid as much as I did for that specific item.
So with that said, I hope you like the new way of me calculating the costs, and hope it is helpful!  :)

No comments:

Post a Comment